Polerka wibracyjna do felg - multiwibrator MV - Walther Trowal - obrobka wibroscierna

Polerka wibracyjna do felg

Polerka wibracyjna, to rodzaj maszyny używanej do polerowania felg aluminiowych za pomocą kształtek ściernych. Maszyna do polerowania wibracyjnego zwana jest również polerką wibracyjną do felg, maszyną do polerowania półfabrykatów aluminiowych, polerką do kół samochodowych lub multiwibratorem. Stanowi ona zmodyfikowaną wersję tradycyjnych urządzeń do obróbki wibrościernej. Urządzenie tego typu świetnie radzi sobie z wykańczaniem części z trudno dostępnymi powierzchniami, których ręczna obróbka byłaby bardzo trudna lub niemożliwa.

Polerowanie felg aluminiowych to proces, który ma na celu przywrócenie im atrakcyjnego wyglądu poprzez usunięcie zanieczyszczeń, oksydacji i drobnych rys.

Podstawowymi cechami multiwibratorów dedykowanych do obróbki felg są m.in.:
– Możliwość obróbki wielu rodzajów produktów – felg do samochodów osobowych, ciężarówek i motocykli,
– Jednolite wykończenie całej obrabianej powierzchni,
– Powtarzalność procesu.

Z czego składa się polerka wibracyjna do felg?

Urządzenie składa się z następujących podzespołów:

Bęben roboczy
Komora bębna wibracyjnego jest jedną z najważniejszych części maszyny. Jest to miejsce, w którym umieszcza się obrabiany przedmiot, kształtki ścierne i dozuje się płyny lub pasty obróbkowe, niezbędne do przeprowadzenia procesu. Bęben jest wyposażony w wykładzinę ochronną wykonaną z PU – wytrzymałego polimeru stosowanego do ochrony komory wykańczającej przed wytarciem. Wykładzina PU jest odporna na używane w procesie chemikalia i materiały ścierne.
Silniki wibracyjne
Zadaniem silników jest wprawienie bębna roboczego w ruch, który powoduje oddziaływanie mediów ściernych na obrabiany przedmiot, umożliwiając im szybkie i skuteczne wykańczanie części. Multiwibratory Walther Trowal wyposażone są zawsze w trzy silniki, aby zapewnić maksymalną moc podczas obróbki, i skrócić czas procesu, co przekłada się na zmniejszenie kosztów.
Komponenty elektryczne
Komponenty elektryczne pozwalają sterować urządzeniem za pomocą panelu sterowania i przystosować parametry do danego procesu.
Pompy dozujące płyny obróbkowe
Są one niezbędne, ponieważ sprawiają, że proces jest wydajny. Płyny obróbkowe mają za zadanie rozjaśnić felgę, oraz odprowadzić szlam z multiwibratora.
Materiały ścierne do obróbki wykańczającej
Są to różnego rodzaju kształtki wykonane z ceramiki, stali nierdzewnej, porcelany, plastiku itp., które wpływają na powierzchnię części.
Pasty polerskie, płyny i woda
Pasty, płyny i woda są mediami procesowymi, które wpływają na jakość obróbki.

Polerka wibracyjna do felg - multiwibrator MV - Walther Trowal - obrobka wibroscierna

Jak działa polerka wibracyjna do felg?

W komorze roboczej urządzenia (bębnie) umieszczane są felgi wraz z mediami obróbkowymi – kształtkami. Felga mocowana jest na sztywno do bębna, w taki sposób, aby podczas obróbki nie przemieszczała się. Następnie komora robocza wprowadzana jest w wibracje poprzez zastosowane silniki wibracyjne, powodując tarcie mediów obróbkowych o powierzchnię felgi. Proces ten usuwa wszelkie niedoskonałości, zapewniając wysoki połysk. Może on trwać od kilku minut do kilku godzin, w zależności od pożądanego poziomu wykończenia.

Jakie są zalety używania polerek wibracyjnych do felg?

Do zalet multiwibratorów do obróbki felg zaliczamy m.in:

Wysoka wydajność: maszyny te mogą obrabiać felgi bez udziału pracowników, dzięki czemu są bardziej wydajne niż ręczne metody polerowania. Zautomatyzowany proces pozwala również uzyskać powtarzalne efekty obróbki.
Oszczędność czasu: korzystanie z maszyny do polerowania felg pozwala zaoszczędzić czas w porównaniu do polerowania ręcznego. Maszyny mogą wypolerować felgę w ciągu kilku godzin, w zależności od pożądanego poziomu wypolerowania.
Opłacalność: w dłuższej perspektywie korzystanie z maszyny do polerowania felg jest opłacalne, ponieważ zmniejsza koszty pracy, zapewniając jednocześniepowtarzalność obróbki.
Wszechstronność: urządzenia do polerowania felg są wszechstronne i mogą polerować różne typy felg, w tym koła samochodowe, motocyklowe. Mogą być wykorzystywane do polerowania części maszyn, części samochodowych (korpusy, przekładanie), oraz części produkowanych metodą druku 3D.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione zalety, korzystanie z polerek do felg zapewnia opłacalny i wydajny sposób na uzyskanie wysokiej jakości wykończenia różnych typów kół.

Podstawowe funkcje i zastosowania polerki wibracyjnej do felg

Celem każdej maszyny do masowej obróbki wykańczającej jest skuteczne, szybkie i wydajne doprowadzenie powierzchni obrabianych części do określonego stanu. Maszyny te mają dwie podstawowe funkcje:

Gratowanie: usunięcie ostrych krawędzi, które często są niepożądane. Sprawiają one, że koła są nieestetyczne i stanowią swego rodzaju zagrożenie dla bezpieczeństwa pojazdu i osób.

Polerowanie: maszyna usuwa matową powłokę i zadrapania z powierzchni felg, nadając im atrakcyjny wygląd.

Jak obrabiać części w polerce wibracyjnej do felg?

W celu obróbki felg w polerce wibracyjnej, należy wykonać następujące kroki:

Oczyszczenie felgi:
Przed rozpoczęciem procesu polerowania upewnij się, że felga jest wolna od brudu, smaru i zanieczyszczeń.
Wybór odpowiednich mediów obróbkowych:
Wybierz odpowiednie media obróbkowe dostosowane do polerowanej felgi i pożądanego poziomu wykończenia. Media są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, a każdy typ jest przeznaczony do różnych poziomów ścieralności i polerowania.
Załadowanie felgi i mediów do bębna urządzenia:
Umieść felgę w uchwycie polerki i dodaj odpowiednią ilość ścierniwa.
Rozpoczęcie procesu polerowania:
Włącz urządzenie i ustaw czas obróbki oraz prędkość, zgodnie z zaleceniami producenta dostosowanymi do Twojego procesu. 
Monitorowanie procesu:
Regularnie sprawdzaj postęp procesu polerowania, aby upewnić się, że osiągnięto pożądany poziom wykończenia. W razie potrzeby skoryguj czas i prędkość.
Rozładowanie felg:
Po zakończeniu procesu polerowania wyłącz maszynę i wyjmij felgę z komory. Wyczyść felgę i sprawdź, czy nie ma na niej żadnych niedoskonałości.
Końcowe polerowanie:
W celu uzyskania lustrzanego wykończenia, zasyp urządzenie kulkami polerskimi, i obrabiaj do uzyskania pożądanego efektu.

Jak dobrać odpowiednie media obróbkowe do polerowania wibracyjnego felg?

Wybór odpowiedniego ścierniwa do obróbki ma kluczowe znaczenie dla uzyskania właściwego wykończenia powierzchni podczas korzystania z polerek wibracyjnych do felg.

Materiał:
Należy wybrać media obróbkowe odpowiednie dla materiału, z którego wykonana jest felga. Na przykład, bardziej miękkie materiały mogą wymagać bardziej miękkich mediów, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni.
Rozmiar:
Rozmiar ścierniwa powinien być odpowiedni do rozmiaru polerowanej felgi. Użycie zbyt dużych lub zbyt małych mediów może spowodować nierównomierne polerowanie lub uszkodzenie powierzchni.
Ścieralność:
Wybierz materiał ścierny o odpowiednim poziomie ścieralności dla wymaganego poziomu obróbki. Materiały o wyższej ścieralności usuną więcej materiału, podczas gdy materiały o niższej ścieralności zapewnią łagodniejsze wykończenie.
Kształt:
Różne kształty mediów obróbkowych mogą zapewniać różne rodzaje wykończenia. Na przykład, ścierniwo w kształcie piramidek może być używane do obróbki zgrubnej, podczas gdy ścierniwo z łagodnymi krawędziami może zapewnić gładsze wykończenie.

Wybierając media do obróbki wibrościernej, ważne jest, aby eksperymentować z różnymi typami i rozmiarami, aby określić najlepszą kombinację do osiągnięcia pożądanego wykończenia.

Case study obróbki felgi aluminiowej:

Urządzenia Walther Trowal z serii MV, zwane inaczej multiwibratorami znakomicie sprawdzają się w obróbce felg.

Przykładowy proces obróbki przebiega w kilku etapach:

  1. Szlifowanie, gratowanie – etap pierwszy: Na tym etapie wykorzystywane są kształtki żywiczne mocno lub średnio szlifujące. Zależy to przede wszystkim od powierzchni felgi. Zadaniem tego etapu obróbki jest wyrównanie powierzchni felgi i usunięcie wgnieceń. Najczęściej stosowane kształtki to mocno-szlifująca kształtka żywiczna SP 16 lub SP 12, lub średnio-szlifująca kształtka żywiczna XS16 lub XS 12.

    Polerka wibracyjna do felg - etap pierwszy - gratowanie i szlifowanie felgi - obrobka wibroscierna Walther Trowal

  2. Wygładzanie powierzchni – etap drugi: Celem obróbki jest maksymalne wygładzenie powierzchni felgi, i uzyskanie możliwie najgładszej powierzchni przed polerowaniem. Wykorzystujemy to najczęściej kształtkę żywiczną typu V2030 12K.

    Polerka wibracyjna do felg - etap drugi - gratowanie i wygladzanie powierzchni - obrobka wibroscierna Walther Trowal

  3. Polerowanie – etap trzeci: Jest to już ostatni etap obróbki felg. Jako medium stosuje się polerskie kulki porcelanowe, najczęściej o średnicy 3-4 mm, MV-3-4.

    Polerka wibracyjna do felg - etap trzeci - polerowanie - obrobka wibroscierna Walther Trowal

Powyższe trzy etapy są wspomagane przez dedykowany płyn obróbkowy FMV o właściwościach rozjaśniających aluminium.

Cały proces obróbki felg, od szlifowania do wypolerowania trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Wszystko zależy od stanu wyjściowego felgi, rozmiaru felgi, oraz od efektu jaki chcemy uzyskać na końcu.

Inne części samochodowe nadające się do obróbki w multiwibratorach:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *