Klienci często zadają nam pytanie: “Czy da się polerować części podczas jednego procesu?”
Odpowiedź brzmi: Nie zawsze, ale jest taka możliwość.
Polerowanie i wybłyszczanie części
Często klienci przychodzą do nas z problemem obróbkowym polegającym na wypolerowaniu i wybłyszczeniu produkowanych przez siebie części. Najczęściej proces polerowania składa się z dwóch etapów: – szlifowanie powierzchni i gratowanie.
Używamy tu typowych kształtek szlifujących. Najczęściej ten proces trwa 60 – 120 minut, w zależności od kształtu, kubatury i materiału z którego wykonane są części, oraz od dobranych kształtek – polerowanie i wybłyszczanie powierzchni, gdzie używamy już typowych kształtek porcelanowych – kulki lub wałki. Proces ten trwa od 60 min. aż do momentu gdy stwierdzimy że powierzchnia jest właściwa. W przypadku elementów wykonanych z aluminium lub ZnAlu możemy skrócić cały proces polerowania i użyć tylko jednego typu kształtek w całym procesie.
Media ścierne do procesu szlifowania i polerowania
Doskonałe właściwości szlifujące i polerujące mają kształtki Walther Trowal typu CX. Są bardzo twarde, dzięki czemu doskonale nadają się do polerowania, a przy tym mają bardzo wysokie właściwości skrawające. Pozostawiają na częściach powierzchnię równą, gładką i przede wszystkim błyszczącą.
Płyny obróbkowe do procesu szlifowania i polerowania
Istotną rolę w całym procesie polerowania odgrywa również płyn obróbkowy. Istnieją płyny, które dobrze pasywują obrabiane części, ale przyciemniają powierzchnię, co nie jest rekomendowane. Inne, np. trawią materiał i dzięki temu powierzchnia jest błyszcząca, ale raczej nie użyjemy tych płynów do polerowania stali. Najbardziej uniwersalnym płynem jest Trowal KFL, dedykowany do wszelkiego rodzaju stali i metali ze stopów lekkich. Płyn ten może również pracować w obiegu otwartym i zamkniętym. Dobrze odtłuszcza powierzchnię i wybłyszcza materiał.